Yazı Detayı
14 Ekim 2017 - Cumartesi 18:42 Bu yazı 1995 kez okundu
 
SURİYELİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ MESELESİ (SAYIN VALİMİZİN DİKKATİNE)
Selman TAŞTAN-Misafir Kalem
selmantastan@hotmail.com
 
 

Suriye de 2011 yılından beri savaş var. Savaşın olduğu bölgelerde kurbanlar genellikle kadınlar, yaşlılar ve çocuklardır. Savaş dönemlerinde ortaya çıkan örgütler veya yapılar bulundukları bölgelerde hem hakimiyet hem de rant elde etmek için kıyasıya mücadele etmektedirler.

Suriye savaşının bölgede yarattığı tahribatı bu köşe yazısının konusu yapmak çok kolay değil. Burada mülteci durumundaki Suriyelilerin ilimizde yaşadıkları sıkıntıları ve onunla birlikte ne yapmaya çalıştıklarını ilimizin yöneticilerinin dikkatine sunmak istiyoruz.

Bilindiği üzere Suriye savaşının başladığı günden bu yana mülteci durumuna düşmüş 3 milyonun üstünde Suriyeli ülkemizde yaşamaktadırlar. İlimizde bu mülteci durumuna düşmüş Suriyelileri ağırlamaktan ilk günden beri yüzünün akıyla çıkmıştır.

Devletin imkanlarının yanında gönüllü STK’ların yürüttükleri hizmetler nedeniyle bugüne kadar Suriyeliler ile ilgili çok olumsuzluk yaşanmadı dense yeridir. Devletin ilgili birimleri ile özellikle muhafazakar STK’ların yükü taşıyor olmaları sıkıntıların yaşamasını aza indirmiş durumda.

Yapılanlara rağmen sorunlar yaşanmadı   veya yaşanmıyor anlamına gelmiyor. Suriyelirinin yaşam kalitesinin artırılması, metruk evlerde yaşayanların iaşelerinin karşılanması bir yana ilimizde uyum sorunun yaşanmaması için sürdürülen çalışmalar ile birlikte, iş hayatında çalıştırılmak suretiyle içe içe yaşamayı öğrenmiş bulunmaktayız.

Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar ile Suriyeli çocukların devlet okullarında okumasının yanında kendi müfredatlarını uygulayabildikleri ve önceleri STK’lar eliyle kurdukları okullarda şimdilerde ise devletin yaptıkları okullarda eğitim öğretim faaliyetleri yürütülmektedir. BM ve  benzeri uluslararası örgütlerinde desteğiyle bir gün ülkelerine geri dönme umudu taşıyarak hayata tutunmaya çalışmaktadırlar. İlimizdeki tüm devlet kurumlarını ve yöneticileri ile STK’larının temsilcilerini Suriyelilerin ilimize uyum sağlamaları konusundaki çabalarından dolayı kutlamak boynumuzun borcudur.

Buraya kadar yazdıklarımız yapılanların bir yüzü. Bir de Suriyelilerin gelişi ile birlikte hem ilimizdeki ayrışma hem de Suriyelilerin içindeki ayrışma zaman zaman sıkıntılara neden olmaktadır. Suriyelilerin kendi çabaları ile kurdukları  okullardan birene önce PKK/HDP çizgisi uzak durdu. Suriyenin Kürt Bölgesinden gelen ama içlerinde Arap bölgelerinden gelenlerin kurduğu okula mesafeli duran PKK/HDP ve Belediyeleri sonra ne olduysa bu okula ilgi duymaya başlayarak ele geçirdiler.

Ezidilerin Şengalde DAİŞ zülmüne maruz kalması ile birlikte ilimizin Beşiri ileçesindeki bir köye yerleşmele PKK/HDP ve uzuntılarına iyi bir siyasi propaganda imkanı sundu. Çadır Kent dahil her türlü ihtiyaçlarını karşılayan HDP ve çevresi umduğunu bulamayınca ve kampa alınanların büyük bir kısmı Avrupaya gidence kampı kaldırarak orada kalan 20-30 aileyi zor durumda bıraktığı gibi kendi zihniyetine uygun faaliyetler yürütmek üzere Suriye okullarına tahakküm etmeye başladı.

Suriye de DAİŞ ve PYD zihniyetinden kaçan ve ümmet bilinci ile hareket eden kimi Suriyeliler ise PKK/HDP/PYD’nin baskısı altındaki okula çocuklarını göndermek istemeyen Suriyeliler için yeni bir okul açıtılar. Her yerde olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarının desteği ile geçici olarak faaliyet yürüttükleri okulları kapatıldı. Yeni bir bina yapılarak okullar birleştirildi.

Devletin kaynakları ile okullara şartları tutan öğretmenler  görevlendirildi. Farklı zihniyetlerde olan öğretmenlerin aynı okullarda görev alması kendi ülkelerindeki rekabeti buraya taşımalarına neden oldu. Suriye rejiminin zihniyetini taşıyan kimi öğretmenler ile PKK/PYD çizgisinde olan öğretmenlerle birlikte ümmetçi yaklaşım içinde bulunan ve ülkemizin yürüttüğü Ortadoğu politikasını savunan öğretmenlere karşı tutum takınarak onların bir şekilde kamu kurumlarının temsilcileri nezdinde itibarsızlaştırarak ilimizde yaşama alanını daraltmaya çalışmaktadırlar.

İlimize geldikleri günden beri ilimizdeki makul ve muteber STK’ları ile birlikte hareket eden, Sayın Cumhurbaşkanına bağlılıklarını her fırsatta dile getiren ve mülteci oldukları günden beri minnetar olarak gören, gayretleri ile Suriyelilerin ilimizde gayri meşru işlere bulaşmaması için çaba içinde bulunan, başta Suriyeli çocuklar olmak üzere bulundukları her yer Kur’an-ı ve dine anlatan öğretmenlerin itibarsızlaştırılması bir PYD/PKK projesi olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir.

Suriye okulunda yaşanacak her olumsuzluk, ilimizin imajına ve ilimizi yönetenlerin hanesine bir olumsuzluk olarak yansıyacaktır.  Belki bu yansıma çok görülmeyebilir ancak; terör örgütlerinin propagandası ile birlikte İslam fıtratı üzerinde doğan ve kirletilmemiş beyinlerin kimi laik ESAD ve PYD zihniyetindeki öğretmenlerin eliyle kirletilmesinin vebalı ve hesabı ağır olacaktır.

Bu nedenle başta sayın Valimiz olmak üzere okulun yönetilmesinde sorululuğu bulunan kurumların tümü buna özen göstermeli ve Suriye okulunda ne oluyor diye bir bakmalıdır. Okullarımıza yerleştirdiğimiz öğrenciler nispeten kontrolü daha kolaydır. Ancak denetimsiz ve sorumsuz görevlilerin olduğu bir okulda ne olup bittiğini anlamak çok kolay değildir. Özellikle görevlendirilenlerin seçimi dâhil olmak üzere tüm çalışanların dinine, vatana ve millete sadık bireyler olmasına dikkat edilmelidir.

Geç olmadan, ülkemize ihanet edecek bireylerden ziyade, dinine ve devletine sahip çıkacak bireylerin yetişmesi için yapılması gereken ne ise o yapılmalıdır. İlimizin dokusu iyi bilen STK’larla yürütülecek işbirliği ile her türlü olumsuzlukların önüne geçileceğini, ülkemizi ülkesi gibi seven Suriyelilerin sayısını artıracaktır. İyi haftalar.

 

 
 
 
Etiketler: SURİYELİ, ÇOCUKLARIN, EĞİTİMİ, MESELESİ, , (SAYIN, VALİMİZİN, DİKKATİNE),
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Arşiv
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
20
0
0
2
6
8
2
Fenerbahçe
20
0
1
2
6
9
3
Galatasaray
17
0
2
2
5
9
4
Gaziantep FK
14
0
1
5
3
9
5
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
6
Başakşehir FK
13
0
4
1
4
9
7
Beşiktaş
13
0
3
1
4
8
8
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
9
Kasımpaşa
12
0
3
3
3
9
10
Çaykur Rizespor
12
0
2
3
3
8
11
Konyaspor
12
0
2
3
3
8
12
Göztepe
11
0
1
5
2
8
13
Yeni Malatyaspor
11
0
3
2
3
8
14
Antalyaspor
9
0
4
3
2
9
15
Trabzonspor
9
0
4
3
2
9
16
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
17
BB Erzurumspor
8
0
4
2
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Gençlerbirliği
5
0
5
2
1
8
20
Denizlispor
5
0
5
2
1
8
21
MKE Ankaragücü
2
0
5
2
0
7
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Haber Yazılımı